LG 39GX950B
LG UltraGear 39GX950B släpps 26 juni
TL;DR
Är som en milt välvd och bredare 32” 4K med nya Primary RGB Tandem OLED och bra ljusstyrka, passar för både arbete och gaming. En drömskärm.
Kul att det går framåt med OLED?
0 röster
39GX950B
Varför är LG UltraGear 39GX950B en drömskärm?
UltraGear 39GX950B är en 39”-modell med upplösningen 5 120 x 2 160 pixlar och bildförhållandet 21:9. Med andra ord är det samma höjd och pixeltäthet som på en 32”-modell med upplösningen 4K, som i sig ger bra skärpa, fast med mer utrymme på sidorna.
Ovanifrån
Du behöver ett bra grafikkort
I fallen där du inte når den FPS du önskar kan du dock växla till skärmens sekundära läge. Vid full upplösning får du suverän skärpa och 165 Hz, men om du vill kan du köra på en kvarts upplösning (WFHD) istället och få upp till 330 Hz.
I övrigt kan vi också nämna att den har en välvning om 1500R, 0,03 ms responstid, 99,5% DCI-P3, DisplayPort 2.1, två HDMI 2.1, USB-C med 90 W, USB-hub, inbyggda högtalare (2 x 7 W), VESA 100x100, justerbart stativ och adaptiv synkronisering i form av FreeSync Premium Pro, G-Sync Compatible, VRR och Adaptive-Sync.