Seasonic Prime PX 650W
Art.nr: 6903859 | PRIME-PX-650
9 st bilder och 0 st videor.
Seasonic Prime PX 650W
  • 80+ Certifiering
    80+ Platinum
  • Längd
    140 mm
Denna produkt har utgått!
Recensioner (3)
Flikar - Specifikationer (markerad), Jämför, Frågor och svar
Effekt
650 W
Fläkt (storlek)
135 mm
Modulärt
Molex (hårddisk)
3 st
SATA-ström
14 st
PCI Express
4 st 6+2-pin
ATX/EPS 12V
2 st 4+4pin
ATX kontakter
20+4 pin
Färg
Svart, Silver
80+ Certifiering
80+ Platinum
Längd
140 mm
Paketbredd
13,4 cm
Pakethöjd
19,8 cm
Paketlängd
33,6 cm
Paketvikt
3,146 kg
Vårt ArtNr
Tillverkarens ArtNr
PRIME-PX-650
Hej Jag undrar kommer 1000W vara tillräckligt för uppkommande grafikkort serien tror ni ? Eller ska man satsa på ett PSU på 1300W eller 1200W för att vara på den säkra sidan ?
Seasonic Prime PX 1000W
0
Nu finns det officiell information om de senaste korten. Nvidia rekommenderar för 5090 en PSU på 1000W, 5080 = 850W, 5070 Ti = 750W och 5070 = 650W. AMD RX 9070 XT rekommenderar 750W. Den här PSUn är alltså mer än nog, om du inte har tänkt köra flera stycken :-)
Effekt
650 W
Passivt
Fläkt (storlek)
135 mm
Molex (hårddisk)
3 st
SATA-ström
14 st
PCI Express
4 st 6+2-pin
ATX/EPS 12V
2 st 4+4pin
ATX kontakter
20+4 pin
Färg
Svart, Silver
140 mm