PowerColor Radeon RX 7900 XTX 24GB Red Devil OC
Art.nr: 5413239 | RX7900XTX 24G-E/OC
6 st bilder och 1 st video.
RX 7000-seriens grafikkort
Snabbfakta
  • Turbofrekvens
    2 565 MHz
  • Typ
    GDDR6
  • Rek. watt (dator)
    900 W
  • Längd
    338 mm
Lagerinformation
Webblager
Utgått!
Utgått!
Butikslager
Köpinformation
Denna produkt har utgått!
Recensioner (5)
Flikar - Mer info, Specifikationer (markerad), Jämför, Frågor och svar
Grafikkortet har fått betyget Utmärkt av Sweclockers
Läs mer
GPU
GPU-tillverkare
AMD
Modell
Radeon RX 7900 XTX
GPU-frekvens
2 300 MHz
Turbofrekvens
2 565 MHz
Streamprocessorer / pipes
12 288 st
Minne
Typ
GDDR6
Minne
24 GB
Hastighet
20 000 MHz
Bussbredd
384 bitar
Utgångar
HDMI-utgång
Ja, 1st, 2.1
DisplayPort-utgång
Ja, 3st, 2.1
Max. antal skärmar
4 st
Kylning
Kylningstyp
Luft
Ström
Rek. watt (dator)
900 W
Strömanslutning
3 st 8-pin
Strömförbrukning
355 W
Dimensioner
Längd
338 mm
Bredd
73 mm
Höjd
135 mm
Expansionsplatser
3,5 st
Övrigt
SLI
Nej
CrossFire
Nej
Gränssnitt
PCI Express 4.0, 16x
Tillverkarens garanti
3 år
Artikelnummer
Paketbredd
22,3 cm
Pakethöjd
12,1 cm
Paketlängd
43,7 cm
Paketvikt
2,708 kg
Vårt ArtNr
Tillverkarens ArtNr
RX7900XTX 24G-E/OC
Upplagd
Produktblad
Vi förbehåller oss rätten till att ta bort ej relevanta frågor.
Om man har ett nytt ATX v3 med 12VHPWR, kan man vända dessa kablarna bara ?
Ja du kan använda det
0
Hur är det med garantier inom Sverige!! Är garantin låsta till första ägaren eller till produkten??
Verifierad köpare
Är detta den som man läser om online som står som "Limited Edition" ?
Detta är vanliga modellen, limited edition har annorlunda backplate osv
GPU
GPU-tillverkare
AMD
Modell
Radeon RX 7900 XTX
GPU-frekvens
2 300 MHz
2 565 MHz
Streamprocessorer / pipes
12 288 st
24 GB
Hastighet
20 000 MHz
Bussbredd
384 bitar
Utgångar
HDMI-utgång
Ja, 1st, 2.1
DisplayPort-utgång
Ja, 3st, 2.1
Max. antal skärmar
4 st
Kylning
Kylningstyp
Luft
Ström
900 W
Strömanslutning
3 st 8-pin
Strömförbrukning
355 W
Dimensioner
338 mm
Bredd
73 mm
Höjd
135 mm