ARCTIC Liquid Freezer WS360-SP6
Art.nr: 5325816 | ACFRE00201A
5 st bilder och 0 st videor.
Optimerad kylning för SP6-workstations
ARCTIC Liquid Freezer WS360-SP6 är en AiO-vattenkylare utvecklad för AMD SP6-workstations med fokus på hög värmeavledning och stabil drift under tung belastning. Med 360 mm radiator, P12 Pro PST CO-fläktar och optimerad vattenblockdesign hanterar den upp till 800W värme. Effektiv pump, EPDM-slangar och inkluderad MX-7 kylpasta säkerställer lång livslängd och jämn prestanda.
Snabbfakta
  • Kylningstyp
    Vattenkylning
  • Ljudnivå
    30 dB
  • Storlek (mm)
    360
  • Höjd över moderkort
    68,5 mm
Processorsocket
Lagerinformation
Webblager
I lager
26 st
Butikslager
Köpinformation
Betala senare
Mer info
Betala om två månader
Recensioner (0)
Är du nöjd med din produkt, skriv en recension och låt alla veta!
Flikar - Mer info, Specifikationer (markerad), Jämför, Frågor och svar
ARCTIC Liquid Freezer WS360-SP6 för AMD SP6-workstations
ARCTIC Liquid Freezer WS360-SP6 är en specialanpassad AiO-vattenkylare för AMD SP6-plattformen, framtagen för professionella arbetsstationer med höga krav på termisk prestanda och driftsäkerhet. Den kombinerar en 360 mm radiator med optimerad kylarkitektur för att hantera extrema värmelaster i CPU-intensiva arbetsflöden.
Hög kylkapacitet upp till 800W värmeavledning
Med kapacitet att dissipera upp till 800W CPU-värme är ARCTIC Liquid Freezer WS360-SP6 anpassad för avancerade beräkningsuppgifter som rendering, simulering och databehandling. Trots hög kylprestanda hålls energiförbrukningen låg på endast 14,8W, vilket bidrar till bättre energieffektivitet och lägre total ägandekostnad.
360 mm radiator och P12 Pro PST CO-fläktar
Den 38 mm tjocka radiatorn ger större värmeavledningsyta jämfört med standardlösningar. Tillsammans med P12 Pro PST CO-fläktar levereras högt statiskt tryck och stabil luftgenomströmning. Fläktarna är utrustade med dubbla kullager och designade för kontinuerlig drift dygnet runt, vilket gör dem lämpliga för arbetsstationer i produktion.
Optimerad vattenblockdesign för SP6
Hållbara material och säker konstruktion
6 års garanti och anpassad installation
Kylningstyp
Vattenkylning
Material
Aluminium/Koppar
Färg
Svart
Fläktar / Luftkylning
Fläkt (storlek)
120 mm
Medföljande fläktar
3 st, P12 Pro CO
Rotationshastighet (fläkt)
3 000 rpm, 600 - 3000 rpm
Ljudnivå
30 dB
Flöde
77 cfm
Statiskt tryck
6,9 mmH2O
Anslutning
4-pin PWM
Radiator
Storlek (mm)
360
Tjocklek
38 mm
Slanglängd
450 mm
Pumphastighet
2 800 rpm, 800 - 2800 RPM
Anslutning
4-pin PWM
Kompatibilitet
Processorsocket
AMD TR4, AMD TRX4, AMD sWRX8, AMD sTR5, AMD SP6
Mått och vikt
Bredd
120 mm
Djup/Längd
398 mm
Tjocklek vattenkylning (fläkt + radiator)
66 mm
Höjd över moderkort
68,5 mm
Vikt
2 020 g
Övrigt
Inbyggd skärm
Nej
A-RGB
Nej
Tillverkarens garanti
6 år
Artikelnummer
Paketbredd
15,9 cm
Pakethöjd
16,2 cm
Paketlängd
44 cm
Paketvikt
2,534 kg
Vårt ArtNr
Tillverkarens ArtNr
ACFRE00201A
Upplagd
Produktblad
Vi förbehåller oss rätten till att ta bort ej relevanta frågor.
Det finns ännu inga frågor på den här produkten
Material
Aluminium/Koppar
Färg
Svart
Fläktar / Luftkylning
Fläkt (storlek)
120 mm
Medföljande fläktar
3 st, P12 Pro CO
Rotationshastighet (fläkt)
Flöde
77 cfm
Statiskt tryck
6,9 mmH2O
Radiator
Tjocklek
38 mm
Slanglängd
450 mm
Pumphastighet
Kompatibilitet
Mått och vikt
Bredd
120 mm
Djup/Längd
398 mm
66 mm
68,5 mm