ASUS 34" ROG Swift PG34WCDN OLED WQHD (1800R) 360 Hz USB-C
Art.nr: 2228880 | 90LM0CU0-B01971
6 st bilder och 0 st videor.
Ultrabred gamingskärm med RGB QD-OLED
ROG Swift PG34WCDN är en fullmatad 34-tums QD-OLED-skärm med 1800R-kurvatur, 360 Hz uppdateringsfrekvens och 0,03 ms responstid. Den har RGB-subpixlar för skarp text, HDR 500 True Black, 99 % DCI-P3 och äkta 10-bitars färg. BlackShield-film ger bättre svärta och reptålighet. Skärmen är utrustad med G-Sync-stöd, OLED Care Pro, DisplayPort 2.1, HDMI 2.1 och USB-C med 90 W laddning.
Snabbfakta
  • Bildskärmsupplösning
    3440 x 1440
  • Paneltyp
    QD-OLED
  • Bildformat
    21:9
  • Responstid
    0,03 ms
Lagerinformation
Webblager
I lager
31 st
Butikslager
Köpinformation
Delbetala ditt köp
Mer info
Recensioner (3)
Flikar - Mer info (markerad), Specifikationer, Jämför, Frågor och svar
KV
ROG Swift PG34WCDN
Det här är världens första RGB-OLED-gamingmonitor. Den har en 34-tums QD-OLED-skärm med 1800R-kurva som omdefinierar hastighet med en imponerande uppdateringsfrekvens på 360 Hz och en ultrasnabb responstid på 0,03 ms (grå-till-grå, GTG). En rad andra innovativa funktioner ingår, som ROG RGB Stripe Pixel-teknik för skarp och tydlig text, BlackShield™-film för ökad hållbarhet och djupare svärta samt ASUS OLED Care Pro som motverkar inbränning i panelen. Med framtidssäkra anslutningar som DisplayPort™ 2.1 UHBR20 och USB-C® med 90 watts strömförsörjning levererar PG34WCDN en oöverträffad upplevelse för både gaming och innehållsskapande.
Speed
Uppslukande hastighet och grafik
Ta kontroll över slagfältet med ROG Swift OLED PG34WCDN, världens snabbaste 34-tums OLED-skärm (3440 × 1440). Med en ultrasnabb uppdateringsfrekvens på 360 Hz och en blixtsnabb responstid på 0,03 ms (GTG) återges varje bildruta med oöverträffad mjukhet och precision. Det eliminerar rörelseoskärpa och ghosting och ger en tydlig konkurrensfördel i snabba spel. Den böjda 1800R-panelen omsluter synfältet och skapar en otroligt uppslukande visuell upplevelse.
RGB
RGB Stripe Pixel OLED-teknik
BlackShield™-film
Heatsink
Byggd för att hålla
KVM
Lås upp framtiden
PG34WCDN är utrustad med DisplayPort 2.1a UHBR20 med full bandbredd på 80 Gbps, vilket möjliggör WQHD i 360 Hz utan komprimering och med förbättrad dataöverföring. Skärmen har även USB-C med 90 W laddning, HDMI 2.1-portar och en USB-hub för ett brett utbud av enheter. Med Auto KVM-funktionen kan du enkelt styra två gaming-enheter med samma tangentbord och mus, perfekt för smidiga streaming-uppsättningar.
Panelspecifikationer
Skärmstorlek
34 "
Bildskärmsupplösning
3440 x 1440
Paneltyp
QD-OLED
Mini LED
Nej
Färgdjup
10 bitar
Bildformat
21:9
Välvd
Ja, 1800R
Pixelstorlek
0,231 mm
Uppdateringsfrekvens
360 Hz
Responstid
0,03 ms
Adaptiv synkronisering
FreeSync Premium Pro, G-Sync Compatible, Adaptive-Sync
Kontrast
1,5M:1
Färgrymd
99 % DCI-P3, 135 % sRGB
HDR (High Dynamic Range)
Ja, HDR 500 True Black, HDR10
Ljusstyrka
300 cd/m², 1300 cd/m² peak
Betraktningsvinkel H/V
178 ° / 178 °
Anslutningar
HDMI
Ja, 2 st 2.1
DisplayPort
Ja, 1 st 2.1
Daisy Chain
Nej
USB Type C
Ja, 1 st (90 W)
USB-C DisplayPort (DP Alt Mode)
Ja
USB-hub
Ja, 3 st 3.2
KVM-switch
Ja
Hörlursutgång
Funktioner
RGB
Ja, Aura Sync
Blåljusreducering
Flimmerfri
Högtalare
VESA-fäste
Ja, 100 x 100
Höj och sänkbar fot
Ja, 110 mm
Pivotfunktion
Tiltbar
Ja, -3 ° / 20 °
Vridbar
Ja, 30 °
Kensingtonlås
Mått
Bredd
812,8 mm
Djup
276,1 mm
Höjd
562,7 mm
Vikt
8,3 kg
Övrigt
Medföljande tillbehör
DP, HDMI och USB-kablar
Övrigt
Tripod-fäste
Tillverkarens garanti
3 år
Artikelnummer
Paketbredd
20 cm
Pakethöjd
50 cm
Paketlängd
98 cm
Paketvikt
13,7 kg
Vårt ArtNr
Tillverkarens ArtNr
90LM0CU0-B01971
Upplagd
Releasedatum
2026‑03‑20
Produktblad
Vi förbehåller oss rätten till att ta bort ej relevanta frågor.
Jag har en ASUS laptop med GeForce RTX 2070. Funkar det?
Hur stor är skärmen LxB (utan fot)?
Hej Jonas, Skärmens dimensioner ska vara följande! 795.33 x 332.93 mm Allt gott,
KV
ROG Swift PG34WCDN
Speed
RGB Stripe Pixel OLED-teknik
BlackShield™-film
Heatsink
Byggd för att hålla
KVM
Lås upp framtiden