ASUS 27" ROG Strix XG27AQWMG OLED QHD 280 Hz
Art.nr: 2228212 | 90LM0BZ0-B01171
7 st bilder och 1 st video.
Extrem bild med Tandem OLED-teknik
ROG Strix XG27AQWMG är en 27-tums QHD TrueBlack Glossy Tandem OLED-spelskärm med 280 Hz uppdateringsfrekvens och 0,03 ms responstid. Den nya Tandem OLED-tekniken ger 15 % högre ljusstyrka, 25 % större färgvolym och 60 % längre livslängd. Med VESA DisplayHDR True Black 500, 99,5 % DCI-P3 och ASUS OLED Care Pro erbjuder den skarp, färgrik och hållbar prestanda.
  • Paneltyp
    OLED
Webblager
I lager
1 st
Butikslager
Köpinformation
Delbetala ditt köp
Mer info
Energiklass
Recensioner (41)
Flikar - Mer info (markerad), Specifikationer, Jämför, Frågor och svar
Strix
ROG Strix OLED XG27AQWMG
Tandem
Tandem OLED-teknik
3 st bilder och 0 st videor.
Ljus
15 % högre ljusstyrka
25 % större färgvolym
60 % längre livslängd för OLED
Heatsink
ASUS OLED Care Pro
Bekymmersfri OLED-skärm
ROG OLED Anti-Flicker
Enhetlig ljusstyrka
Sync
Smidig och responsiv
Rik anslutningsbarhet
Spela smartare med AI-assistenten
Panelspecifikationer
Skärmstorlek
27 "
Paneltyp
OLED
Ytskikt
Glansigt
Pixelstorlek
0,229 mm
Uppdateringsfrekvens
280 Hz
Adaptiv synkronisering
FreeSync Premium Pro, G-Sync Compatible
Färgrymd
99,5 % DCI-P3
HDR (High Dynamic Range)
Ja, HDR 500 True Black, HDR10
Ljusstyrka
335 cd/m², 1500 cd/m² peak
HDMI
Ja, 2 st 2.1
DisplayPort
Ja, 1 st 1.4
DSC (Display Stream Compression)
USB-hub
Ja, 2 st 3.2
Höj och sänkbar fot
Ja, 110 mm
Bredd
605 mm
Djup
188 mm
Höjd
500 mm
Vikt
6,7 kg
Övrigt
Färg
Svart
Medföljande tillbehör
DP, HDMI och USB-kabel
Övrigt
Tripod-fäste
Energiklass
F, G vid HDR
Paketbredd
47 cm
Pakethöjd
18,6 cm
Paketlängd
78 cm
Paketvikt
9,1 kg
Vårt ArtNr
Tillverkarens ArtNr
90LM0BZ0-B01171
Upplagd
Releasedatum
2025‑11‑21
Produktblad
Vi förbehåller oss rätten till att ta bort ej relevanta frågor.
Är detta en bra skärm att använda med ps5 pro?
Absolut, kommer gå fint att köra HDR och 4k120Hz över HDMI 2.1 kopplat till PS5 Pro.
Jag undrar hur det funkar med VESA-mount. Behöver man en adapter för denna skärm?
Ja den har ett helt vanligt VESA‑fäste på 100 × 100 mm, så du behöver ingen adapter. Alla standardarmar och väggfästen som stödjer 100×100 passar direkt. Allt gott kingen!
Verifierad köpare
Jag ringde Inet.
1
Fungerar den här skärmen också bra för en PS5 konsol? Vet att PS5 bara levererar 120 hz.
Ja den fungerar bra med PS5, men du får max 120 Hz i 1080p eller 1440p, eftersom PS5 inte stödjer högre uppdateringsfrekvens. Skärmen är dessutom OLED med extremt låg responstid, vilket gör den riktigt trevlig för konsolspel.
Hur presterar denna skärm när det gäller responstid och liknande i gaming jämfört med liknande skärmar med 144 eller 240 Hz om man har ett grafikkort som ett NVIDIA RTX 4080?
Tack för svar
1
Strix
ROG Strix OLED XG27AQWMG
Tandem
Tandem OLED-teknik
3 st bilder och 0 st videor.
Ljus
15 % högre ljusstyrka
25 % större färgvolym
60 % längre livslängd för OLED