ASUS 27" ROG Strix XG27UCDMG OLED 4K 240 Hz
Art.nr: 2227136 | 90LM0B20-B01971
7 st bilder och 0 st videor.
Överlägsen skärpa och svärta med 4K OLED
ROG Strix XG27UCDMG är en 27-tums 4K OLED med en uppdateringsfrekvens på 240 Hz och en svarstid på 0,03 ms. Fjärde generationens QD-OLED-teknik ger skarpa bilder och tydlig text. Med 99 % DCI-P3 färgomfång, HDR 400 True Black och 10-bitars färg levererar den enastående HDR. Skärmen har avancerade funktioner som ASUS OLED Care Pro med Neo närhetssensor för att minska risken för inbränning.
Snabbfakta
  • Bildskärmsupplösning
    3840 x 2160
  • Paneltyp
    QD-OLED
  • Bildformat
    16:9
  • Responstid
    0,03 ms
Lagerinformation
Webblager
I lager
50+ st
Butikslager
Köpinformation
Delbetala ditt köp
Mer info
Recensioner (21)
Flikar - Mer info (markerad), Specifikationer, Jämför, Frågor och svar
KV
ROG Strix OLED XG27UCDMG
ROG Strix OLED XG27UCDMG är en 27-tums 4K-gamingskärm med 240 Hz som har den senaste fjärde generationens QD-OLED-teknik för att leverera superskarpa bilder och skarp text. Den banbrytande QD-OLED-panelen har längre livslängd jämfört med tidigare OLED-tekniker och minimalt med flimmer - även när bildfrekvensen fluktuerar. Med tillägget av Neo Proximity Sensor i den nya ROG OLED Care Pro-sviten övergår bildskärmen till en svart skärm när ingen användare upptäcks, vilket skyddar mot inbränning.
Features
Intro
Supersmidiga visuella bilder
Den är utformad för krävande spelare och professionella kreatörer och erbjuder en uppdateringsfrekvens på 240 Hz och 0,03 ms GTG-svarstid (gray-to-gray) för superskarpa och flytande bilder.
4:e generationens QD-OLED-teknik
Pixel
Högskärpta bilder och text
ELMB
Otrolig rörelseklarhet
Exklusiv ASUS Extreme Low Motion Blur-teknik minskar spökbilder och rörelseoskärpa.
OLED
Fördelar med OLED-teknik
Heatsink
ASUS OLED Care Pro
OLED-monitor utan bekymmer
Widget
DISPLAYWIDGET CENTER
Uniform
Enhetlig ljusstyrka
Sync
Sync
Smidig och responsiv
Portar
Rika anslutningsmöjligheter
Höjd
Höjdjustering:
0~120mm
Sväng
Svängbar:
-45°~ +45°
Tilt
Tiltbar:
-5°~ +20°
Pivot
Pivot:
-90°~ +90°
Ergonomiskt stativ
Panelspecifikationer
Skärmstorlek
27 "
Bildskärmsupplösning
3840 x 2160
Paneltyp
QD-OLED
Mini LED
Nej
Färgdjup
10 bitar
Bildformat
16:9
Välvd
Nej
Pixelstorlek
0,155 mm
Uppdateringsfrekvens
240 Hz
Responstid
0,03 ms
Adaptiv synkronisering
FreeSync Premium Pro, G-Sync Compatible, Adaptive-Sync
Kontrast
1,5M:1
Färgrymd
99 % DCI-P3
HDR (High Dynamic Range)
Ja, HDR10, HDR True Black 400
Ljusstyrka
250 cd/m², 1000 cd/m² peak
Betraktningsvinkel H/V
Anslutningar
HDMI
Ja, 2 st 2.1
DisplayPort
Ja, 1 st 1.4
DSC (Display Stream Compression)
Ja
Daisy Chain
USB Type C
Ja, 1 st (90 W)
USB-hub
Ja, 3 st 3.2
KVM-switch
Ja
Hörlursutgång
Funktioner
RGB
Ja, Aura Sync
Blåljusreducering
Flimmerfri
Högtalare
VESA-fäste
Ja, 100 x 100
Höj och sänkbar fot
Ja, 120 mm
Pivotfunktion
Ja, 90 °
Tiltbar
Ja, -5 ° / 20 °
Vridbar
Ja, 45 °
PbP (Picture by Picture)
PiP (Picture in Picture)
Kensingtonlås
Mått
Bredd
613 mm
Djup
168,7 mm
Höjd
389,4 mm