LG 45'' UltraGear 45GX950A OLED WUHD (800R) 165 Hz/330 Hz Dual Mode
Världens första 5K2K gaming OLED
Snabbfakta
- Bildskärmsupplösning5120 x 2160
- PaneltypOLED, MLA+
- Bildformat21:9
- Responstid0,03 ms
Köpinformation
Delbetala ditt köp
Mer infoEnergiklass
Tillbehör
Recensioner (11)
Flikar - Mer info (markerad), Specifikationer, Jämför, Frågor och svar
Världens första 5K2K OLED-gamingskärm
Upplev gaming på en ny nivå med världens första 5K2K WUHD (5120 x 2160) upplösning på en massiv 45” välvd OLED-skärm. Den oslagbara skärpan och det ultrabreda bildförhållandet drar dig djupt in i spelet med fantastiska detaljer och hisnande grafik – perfekt för episka strider och filmiska äventyr.
125 PPI: Skarp text med minskad färgblödning
Upp till 1300 nits, djup svärta och strålande färger
Dual Mode: 5K2K 165 Hz eller WFHD 330 Hz
Anpassa din spelupplevelse med Dual Mode. Njut av grafikrika äventyr i 5K/WUHD vid upp till 165 Hz, eller byt till WFHD vid en blixtsnabb uppdateringsfrekvens på 330 Hz för extremt responsiv FPS-, MOBA- eller racingspel.
Oslagbar OLED-hastighet
Kraftfull anslutning för seriösa gamers
Med DisplayPort 2.1 får du ultrasnabba datahastigheter för smidig gaming med hög uppdateringsfrekvens. Två HDMI 2.1-portar och en USB-C-port (90 W PD) ger ytterligare anslutningsmöjligheter.
Perfekt synkad bild
Storlek spelar roll i OLED-gaming
Omslutande spelupplevelse
Den dramatiska 800R-kurvaturen omsluter ditt synfält och gör varje spel mer intensivt.
Certifierad bländfri & låg blått ljus-teknik
Inbyggda högtalare och 4-poligt uttag
Battlestation-uppgradering – anpassad för gamers
Panelspecifikationer
- Skärmstorlek
- 45 "
- Bildskärmsupplösning
- 5120 x 2160
- Paneltyp
- OLED, MLA+
- Mini LED
- Nej
- Färgdjup
- 10 bitar
- Bildformat
- 21:9
- Välvd
- Ja, 800R
- Ytskikt
- Matt
- Pixelstorlek
- 0,2035 mm
- Uppdateringsfrekvens
- 165 Hz, 330 Hz vid WFHD
- Responstid
- 0,03 ms
- Adaptiv synkronisering
- FreeSync Premium Pro, G-Sync Compatible, VRR, Adaptive-Sync
- Kontrast
- 1,5M:1
- Färgrymd
- 98,5 % DCI-P3
- HDR (High Dynamic Range)
- Ja, HDR10, HDR True Black 400
- Ljusstyrka
- 275 cd/m², 1300 cd/m² peak
- Betraktningsvinkel H/V
- 178 ° / 178 °
Anslutningar
- HDMI
- Ja, 2 st 2.1
- DisplayPort
- Ja, 1 st 2.1
- DSC (Display Stream Compression)
- Ja
- Daisy Chain
- Nej
- USB Type C
- Ja, 1 st (90 W)
- USB-hub
- Ja, 2 st 3.0
- KVM-switch
- Hörlursutgång
- Ja, DTS Headphone:X
Funktioner
- RGB
- Ja, Hexagon Lightning
- Blåljusreducering
- Ja
- Flimmerfri
- Högtalare
- Ja, 2 x 10 W
- VESA-fäste
- Ja, 100 x 100
- Höj och sänkbar fot
- Ja, 120 mm
- Pivotfunktion
- Tiltbar
- Ja, -10 ° / 15 °
- Vridbar
- Ja, 10 °
- PbP (Picture by Picture)
- PiP (Picture in Picture)
- Kensingtonlås
Mått
- Bredd
- 992 mm
- Djup
- 342 mm
- Höjd
- 546 mm
- Vikt
- 14 kg
Övrigt
- Färg
- Grå, Lila
- Medföljande tillbehör
- DP, HDMI och USB-kabel
- Energiklass
- F
- EPREL
- Tillverkarens garanti
- 2 år
Artikelnummer
- Paketbredd
- 30,1 cm
- Pakethöjd
- 56,4 cm
- Paketlängd
- 114,2 cm
- Paketvikt
- 21 kg
- Vårt ArtNr
- Tillverkarens ArtNr
- 45GX950A-B.AEU
- Upplagd
- Releasedatum
- 2025‑04‑25
- Produktblad
Vi förbehåller oss rätten till att ta bort ej relevanta frågor.
Hur kommer jag åt skärminställningen utan att skärmen stängs av hela tiden....blir galen^^
Finns denna att kika på i göteborg någonstans?
Jag undrar hur mycket skärmen väger? Med fot och utan.
LGs produktsida säger: Ca 14 kg (30.9 lbs) med foten, strax över 9 kg (20.7 lbs) utan.
Det här känns som en skärm man måste kika på. Inet, kommer den att finnas på tex Sveavägen? :)
När kommer modellen med variabel välvning?
Jag kan bekräfta att man måste slå på "dual mode" för att få högre uppdateringsfrekvens än 165Hz, och i dual mode är högsta möjliga upplösning 2560x1080 (i 330Hz). Det är även möjligt att välja en mindre "skärmstorlek" i dual mode för att inte skala upp lika mycket. Tyvärr verkar ingen av alternativen motsvara native upplösning på en mindre del av skärmen, så de är alla suddiga. Tycker då att skala upp till hela skärmen ser bäst ut.
Oslagbar OLED-hastighet